NRD Начало
Понеделник, 31 Март 2025
Начало Цветни аспекти С изложби, концерти и фотокътове ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България
4309
Цветни аспекти

С изложби, концерти и фотокътове ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България

На 3 април в Галерия на открито в Градската градина и Галерия на открито в градина „Кристал“, концерти, инициативи за деца. Фотокътове с градски пейзажи от миналото ще бъдат разположени пред Народен театър „Иван Вазов“ и Регионален исторически музей – София и в градина „Кристал“. Исторически беседи с любопитни факти от историята около изграждането на София като европейска столица, ще поканят посетители да разгледат сградите на ул.

| 28 Март 2025, 13:12 ч.
С изложби, концерти и фотокътове ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България
С изложби, концерти и фотокътове ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България
Снимка © Столична община

С документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България, съобщават от Столична община.

За първи път три български игрални филма ще се състезават за голямата награда „Софи

Концерт, прославящ Христовото Рождество, изнесе днес Дамски хор „Враца“ към Възнесенс

Деца от плевенската артшкола „Колорит“ получиха награди от Международния конкурс за п

Драматизация на „Вълшебната флейта“ по едноименната опера на

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе подредена изложбата „Що е

На 3 април в Галерия на открито в Градската градина и Галерия на открито в градина „Кристал“, концерти, инициативи за деца.

Фотокътове с градски пейзажи от миналото ще бъдат разположени пред Народен театър „Иван Вазов“ и Регионален исторически музей – София и в градина „Кристал“.

Исторически беседи с любопитни факти от историята около изграждането на София като европейска столица, ще поканят посетители да разгледат сградите на ул. „Париж“ №1 и ул. „Московска“ №33.

Столичната община отваря с безплатен вход Софийска градска художествена галерия и Регионален исторически музей – София, както и техните филиали, информират организаторите.

Изложбата „Модата в огледалото на едно столетие (1850 – 1950)“ ще бъде открита на 1 април и ще продължи до 14-и.

Морски парк във френския град Антиб слага край на шоупрограмата си с косатки, която прави от пове

Цигулка, изработена от прочутия италиански майстор Антонио Страдивари през „златния му пери

Български камерен оркестър – Добрич ще представи концерт с гост диригент проф. д-р Деян Пав

Лауреатката на награда „Грами“ за най-добър нов изпълнител Чапъл Роан призова в благо

Маестро Найден Тодоров ще застане на диригентския пулт в София за два концерта т

Събитието по официалното откриване на изложбата включва и концерт на квартет Лиляна Якимова-Димитрова (цигулка), Давид Дечев (цигулка), Павел Павлов (виола), Жанина Димитрова (виолончело).

В програмата: МОцарт, Шуберт, Елгар, Вивалди, Гардел, анонсират от екипа. Те посочват, че в изложбата са илюстрирани дамската, мъжката, детската, сватбената, дворцовата мода, аксесоарите, униформите, спортните, плажните и карнавалните облекла, както и прическите в период от 100 години (1850 – 1950). „Специално внимание е отделено на известните дизайнери като Пелагия Видинска с нейното ателие на ул. „Леге“ №6 в столицата, както и на тогавашните „модни инфлуенсъри“, сред които са Лора Каравелова, Султана Рачо Петрова, Дора Габе и Елисавета Багряна, Яна Язова“, казват от екипа. 

В Галерия на открито в Градската градина ще бъде представена изложбата „Градската градина: Любовна история за култура и природа“.

Тя може да бъде разгледана от 3 до 22 април.

По думите на екипа експозицията кани на романтично пътешествие през времето, където старите фотографии, чертежи и документи разказват за градината като зажадняла за изкуство душа, която намира своя отзвук в архитектурата, музиката и театъра.

„Тук се е чувала първата театрална реплика, първите акорди на концерти под открито небе, първите признания в любов – към човек, към изкуството, към самия град“, казват организаторите.

Входът ще бъде свободен в Софийската градска художествена галерия и филиалите – галерия музей „Дечко Узунов“ и галерия „Васка Емануилова“, в Регионалния исторически музей – София, както постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад „Бански“, археологическите останки под бул. „Княгиня Мария-Луиза“ в Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, археологическото ниво на базиликата „Света София“, Триъгълната кула на Сердика и гробницата на Княз Александър I Батенберг, информират от екипа.

В градската градина на площада пред Народния театър „Иван Вазов“ ще се проведе концерт на Гвардейския представителен духов оркестър.

В Античния културно-комуникационен комплекс „Сердика“ – Ларгото ще има концерт на Софийски духов оркестър към Общински културен институт Дом на културата „Искър“ с диригент Васил Делиев, и танцов ансамбъл „Здравец“ към Общински културен институт Дом на културата „Средец“, художествени ръководители Александрия, Божидара и Георги Стоянови.

В Северния парк ще се проведе концерт на джаз формация „София“ към Общинския културен институт „Надежда“.

В метростанция „Надежда“  ще има концерт на щрайх квартет „Емоция“ към Общински културен институт „Надежда“. 

Ще се проведе и историческа обиколка със Здравко Петров от платформата „Исторически маршрути“. Здравко Петров – урбанист и автор на книгата „Исторически маршрути: София“ ще разкаже за вдъхновеното изграждане на София като европейска столица.

Посетителите ще научат как е изглеждала София след Освобождението, какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет, защо Константин Иречек нарича града ни „българската Венеция“. Участниците в беседата ще могат да проследят как София преминава през пълна промяна за по-малко от три десетилетия, а криволичещите сокаци и кьорсокаци се заменят от широки и прави улици с осветление и електрически трамваи, казват от екипа.

Фотокътове ще бъдат разположени пред Народния театър „Иван Вазов“, Регионалния исторически музей – София и в градината „Кристал“. Студенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, облечени в стила на епохата отпреди 146 години ще раздават реплики на стари пощенски картички с изгледи от София.

В Археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се проведе куиз състезание за деца на тема „Всезнайко: Познавате ли София?“. От екипа отбелязват, че събитието е подходящо за деца от 2. до 7. клас. „Децата ще се забавляват, като се надпреварват да покажат кой познава по-добре София, ще играят, ще печелят награди, ще намерят нови приятели“, казват от екипа.

На 3 април (22 март по стар стил) през 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния Велико Търново избира за столица на Княжество България град София. Предложението е на проф. Марин Дринов – историк, учен и държавник.

По данни от 1878 г., София има 11 694 жители, 2 училища, 7 църкви, 10 хана, 120 дюкяна, 62 механи, 19 фурни и 3 306 къщи, а общата й площ е 2,84 кв. км. В „Географското единство на българските земи“ проф. Иван Батаклиев пише: „Положението на българските земи е важно за тяхното единство с това, че те са концентрично наредени около Софийската област. Макар че геометричният център на България се намира в западната част на Горна Тракия, към Пазарджик, Софийската област заема централно обединително място. През тази област минават главните централни пътища в България, които са такива и на Балканския полуостров; именно през нея минава диагоналният път за Цариград. Но през София минава и главният меридианен път в България по долините на Искър и Струма. ... Ненапразно София е избрана за столица, главен съобщителен възел и културен център на България, и сполучливо изпъква като главно обединително средище на българските земи. ... Поради всичко това София заслужава, заедно със своята област, да се смята като обособена българска земя сред другите български земи...“

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалният оркестър на Русе, маестро Емил Табаков и оперната прима Красимира Стоянова закриха "Мартенски музикални дни" с "Реквием" на Верди
С изпълнение на Вердиевия "Реквием" от фестивалните оркестър и хор на Русе под диригентството на Емил Табаков и на Стелияна Димитрова - Хернани тази вечер в Доходното здание в край ...
Чавдар Николов показва в изложба оригиналите на свои карикатури
Оригиналите на петнадесет карикатури на Чавдар Николов ще бъдат представени в изложба в столичната книжарница Vivent. Експозицията ще бъде показана от 31 март до 30 април, съобщав ...
Кристоф Шерикс е новият директор на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк
Кристоф Шерикс е новият директор на Музея за модерно изкуство (MoMA) в Ню Йорк, съобщи в. "Ню Йорк таймс". Той ще поеме поста от Глен Лоури, останал начело на институцията в продъ ...
Изложба показва фотографии с дрон от София, българското Черноморие и планини
„България отвисоко“ е наречена изложбата, която представя 20 кадъра, заснети с дрон в различни части на България. Представени са Националният дворец на културата и кате ...
"Безветрие" и "Семената на свещената смокиня" получиха тази година "Сребриста чайка" на "София филм фест на брега"
"Празникът се състоя - това е най-важното. Имаше хубави филми, имаше публика, която да ги гледа, имаше и зрители, които да ги оценят". С тези думи режисьорът проф. Георги Дюлгеров ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Фестивалният оркестър на Русе, маестро Емил Табаков и оперната прима Красимира Стоянова закриха "Мартенски музикални дни" с "Реквием" на Верди
С изпълнение на Вердиевия "Реквием" от фестивалните оркестър и хор на Русе под диригентството на Емил Табаков и на Стелияна Димитрова - Хернани тази вечер в Доходното здание в край ...
Чавдар Николов показва в изложба оригиналите на свои карикатури
Оригиналите на петнадесет карикатури на Чавдар Николов ще бъдат представени в изложба в столичната книжарница Vivent. Експозицията ще бъде показана от 31 март до 30 април, съобщав ...
Кристоф Шерикс е новият директор на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк
Кристоф Шерикс е новият директор на Музея за модерно изкуство (MoMA) в Ню Йорк, съобщи в. "Ню Йорк таймс". Той ще поеме поста от Глен Лоури, останал начело на институцията в продъ ...
Изложба „Светове“ на Станка Денева и Цонка Дурева е подредена в Смолян
Изложба „Светове“ на Станка Денева и Цонка Дурева е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата в Смолян. Двете художнички за пореден п ...
Пролетни ваканционни игри и шест изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през април
Пролетни ваканционни игри, шест временни изложби и XXXIII Международен музикален конкурс „Музиката и Земята“ са сред акцентите в програмата на Националния музей „ ...
Тикер в 15:00 ч.
С изпълнение на Вердиевия "Реквием" от фестивалните оркестър и хор на Русе под д ...
Начало Цветни аспекти
4309
Цветни аспекти

С изложби, концерти и фотокътове ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България

На 3 април в Галерия на открито в Градската градина и Галерия на открито в градина „Кристал“, концерти, инициативи за деца. Фотокътове с градски пейзажи от миналото ще бъдат разположени пред Народен театър „Иван Вазов“ и Регионален исторически музей – София и в градина „Кристал“. Исторически беседи с любопитни факти от историята около изграждането на София като европейска столица, ще поканят посетители да разгледат сградите на ул.

| 28 Март 2025, 13:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
С изложби, концерти и фотокътове ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България
С изложби, концерти и фотокътове ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България
Снимка © Столична община

С документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото ще бъдат отбелязани 146 години от обявяването на София за столица на България, съобщават от Столична община.

На 3 април в Галерия на открито в Градската градина и Галерия на открито в градина „Кристал“, концерти, инициативи за деца.

Фотокътове с градски пейзажи от миналото ще бъдат разположени пред Народен театър „Иван Вазов“ и Регионален исторически музей – София и в градина „Кристал“.

Исторически беседи с любопитни факти от историята около изграждането на София като европейска столица, ще поканят посетители да разгледат сградите на ул. „Париж“ №1 и ул. „Московска“ №33.

Столичната община отваря с безплатен вход Софийска градска художествена галерия и Регионален исторически музей – София, както и техните филиали, информират организаторите.

Изложбата „Модата в огледалото на едно столетие (1850 – 1950)“ ще бъде открита на 1 април и ще продължи до 14-и.

Събитието по официалното откриване на изложбата включва и концерт на квартет Лиляна Якимова-Димитрова (цигулка), Давид Дечев (цигулка), Павел Павлов (виола), Жанина Димитрова (виолончело).

В програмата: МОцарт, Шуберт, Елгар, Вивалди, Гардел, анонсират от екипа. Те посочват, че в изложбата са илюстрирани дамската, мъжката, детската, сватбената, дворцовата мода, аксесоарите, униформите, спортните, плажните и карнавалните облекла, както и прическите в период от 100 години (1850 – 1950). „Специално внимание е отделено на известните дизайнери като Пелагия Видинска с нейното ателие на ул. „Леге“ №6 в столицата, както и на тогавашните „модни инфлуенсъри“, сред които са Лора Каравелова, Султана Рачо Петрова, Дора Габе и Елисавета Багряна, Яна Язова“, казват от екипа. 

В Галерия на открито в Градската градина ще бъде представена изложбата „Градската градина: Любовна история за култура и природа“.

Тя може да бъде разгледана от 3 до 22 април.

По думите на екипа експозицията кани на романтично пътешествие през времето, където старите фотографии, чертежи и документи разказват за градината като зажадняла за изкуство душа, която намира своя отзвук в архитектурата, музиката и театъра.

„Тук се е чувала първата театрална реплика, първите акорди на концерти под открито небе, първите признания в любов – към човек, към изкуството, към самия град“, казват организаторите.

Входът ще бъде свободен в Софийската градска художествена галерия и филиалите – галерия музей „Дечко Узунов“ и галерия „Васка Емануилова“, в Регионалния исторически музей – София, както постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад „Бански“, археологическите останки под бул. „Княгиня Мария-Луиза“ в Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, археологическото ниво на базиликата „Света София“, Триъгълната кула на Сердика и гробницата на Княз Александър I Батенберг, информират от екипа.

В градската градина на площада пред Народния театър „Иван Вазов“ ще се проведе концерт на Гвардейския представителен духов оркестър.

В Античния културно-комуникационен комплекс „Сердика“ – Ларгото ще има концерт на Софийски духов оркестър към Общински културен институт Дом на културата „Искър“ с диригент Васил Делиев, и танцов ансамбъл „Здравец“ към Общински културен институт Дом на културата „Средец“, художествени ръководители Александрия, Божидара и Георги Стоянови.

В Северния парк ще се проведе концерт на джаз формация „София“ към Общинския културен институт „Надежда“.

В метростанция „Надежда“  ще има концерт на щрайх квартет „Емоция“ към Общински културен институт „Надежда“. 

Ще се проведе и историческа обиколка със Здравко Петров от платформата „Исторически маршрути“. Здравко Петров – урбанист и автор на книгата „Исторически маршрути: София“ ще разкаже за вдъхновеното изграждане на София като европейска столица.

Посетителите ще научат как е изглеждала София след Освобождението, какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет, защо Константин Иречек нарича града ни „българската Венеция“. Участниците в беседата ще могат да проследят как София преминава през пълна промяна за по-малко от три десетилетия, а криволичещите сокаци и кьорсокаци се заменят от широки и прави улици с осветление и електрически трамваи, казват от екипа.

Фотокътове ще бъдат разположени пред Народния театър „Иван Вазов“, Регионалния исторически музей – София и в градината „Кристал“. Студенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, облечени в стила на епохата отпреди 146 години ще раздават реплики на стари пощенски картички с изгледи от София.

В Археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се проведе куиз състезание за деца на тема „Всезнайко: Познавате ли София?“. От екипа отбелязват, че събитието е подходящо за деца от 2. до 7. клас. „Децата ще се забавляват, като се надпреварват да покажат кой познава по-добре София, ще играят, ще печелят награди, ще намерят нови приятели“, казват от екипа.

На 3 април (22 март по стар стил) през 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния Велико Търново избира за столица на Княжество България град София. Предложението е на проф. Марин Дринов – историк, учен и държавник.

По данни от 1878 г., София има 11 694 жители, 2 училища, 7 църкви, 10 хана, 120 дюкяна, 62 механи, 19 фурни и 3 306 къщи, а общата й площ е 2,84 кв. км. В „Географското единство на българските земи“ проф. Иван Батаклиев пише: „Положението на българските земи е важно за тяхното единство с това, че те са концентрично наредени около Софийската област. Макар че геометричният център на България се намира в западната част на Горна Тракия, към Пазарджик, Софийската област заема централно обединително място. През тази област минават главните централни пътища в България, които са такива и на Балканския полуостров; именно през нея минава диагоналният път за Цариград. Но през София минава и главният меридианен път в България по долините на Искър и Струма. ... Ненапразно София е избрана за столица, главен съобщителен възел и културен център на България, и сполучливо изпъква като главно обединително средище на българските земи. ... Поради всичко това София заслужава, заедно със своята област, да се смята като обособена българска земя сред другите български земи...“

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалният оркестър на Русе, маестро Емил Табаков и оперната прима Красимира Стоянова закриха "Мартенски музикални дни" с "Реквием" на Верди
Чавдар Николов показва в изложба оригиналите на свои карикатури
Кристоф Шерикс е новият директор на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк
Изложба показва фотографии с дрон от София, българското Черноморие и планини
"Безветрие" и "Семената на свещената смокиня" получиха тази година "Сребриста чайка" на "София филм фест на брега"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Фестивалният оркестър на Русе, маестро Емил Табаков и оперната прима Красимира Стоянова закриха "Мартенски музикални дни" с "Реквием" на Верди
Цветни аспекти
Чавдар Николов показва в изложба оригиналите на свои карикатури
Цветни аспекти
Кристоф Шерикс е новият директор на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.